طرز تهیه کیک اسفنجی

کیک اسفنجی (به انگلیسی: Sponge cake) نوعی کیک است که مواد اصلی آن را آرد، شکر، تخم‌مرغ تشکیل می‌دهد. در این نوع کیک با استفاده از خاصیت کف‌کنندگی تخم مرغ، خمیر تهیه شده و پخت می‌شود. منشأ نام این کیک اسفنج دریایی است و علت نامگذاری آن اینست که هنگامیکه کیک بریده شود، مانند اسفنج دریایی بافت این کیک نیز از تعداد بی‌شماری حباب‌های هوایی تشکیل شده‌است. معمولاً این کیک پس از پخت به تنهایی صرف نمی‌شود بلکه با خامه، کرم کره، باواروا، موس یا انواع میوه ترکیب می‌شود.


این کیک یکی از غنی‌ترین کیک‌ها از نظر داشتن انواع است و همچنین یکی از کیک‌های اصلی و پایه در شیرینی‌پزی آمریکایی-اروپایی به‌شمار می‌آید. کیک‌های غیرچرب یا کیک‌های فوم به نام کیک‌های اسفنجی نیز خوانده می‌شوند.


مواد لازم

2 عدد تخم مرغ بزرگ

1 فنجان شکر سفید

1 فنجان آرد

¼ فنجان آب یا شیر

2 قاشق چایخوری بیکینگ پودر

683cb025917c3da7e0e8c.png

طرز تهیه کیک اسفنجی


دستور العمل‌

فر را روشن کنید و دمای آن را روی 375 درجه فارنهایت (یعنی معادل 190 درجه سانتیگراد) تنظیم کنید. 

با استفاده از یک همزن برقی، تخم مرغ‌ها را خوب هم بزنید

در مرحله بعدی، شکر را به تخم مرغ‌ها اضافه کنید و با استفاده از یک همزن دستی، آنقدر این ترکیب را هم بزنید تا بافت آن نرم و کرمی، و رنگ آن زرد کمرنگ بشود.

در این مرحله باید آب را با تخم مرغ و شکر خوب مخلوط کنید. سپس آرد را درون الک بریزید و آن را داخل این ترکیب الک کنید. بعد همه مواد را به خوبی هم بزنید تا یک خمیر صاف و نرم درست بشود.

اجازه بدهید که کیک برای مدت 30 الی 35 دقیقه بپزد.


منبع: کیک اسفنجی

/ 0 نظر / 432 بازدید